כסף נזיל - מחדל בקרן
  קבעו עוד היום פגישת ייעוץ לא מחייבת!
  חייגו אלינו או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:

מחדל בקרן >

בעלי עסקים: מה לא מספרים לכם על קבלת הלוואה מהקרן בערבות המדינה?
למעלה מעשור מפעילה הקרן בערבות המדינה, הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים המהווים מנוע צמיחה מרכזי במשק.

בשביל לקבל את ההלוואה הנכספת, נדרש להגיש תכנית עסקית לגוף המתאם מטעם הקרן בערבות המדינה ולאחר בדיקה כלכלית שלהם, במידה והתרשמו לטובה, הם מעבירים את המלצתם החיובית לאחד מהבנקים שעובדים עם הקרן, בהתאם לבקשת הלקוח.
מסתבר שלמרות שקיבלתם את אישור הגוף המתאם, זה עדיין לא מספיק...
 
מס' הלוואות שהועמדו אוצר החייל ומיטב דש מרכנתיל ועמיתים לאומי ומנורה מזרחי, אלטשולר והפניקס סה"כ
עסקים קטנים 462 660 996 907   3,025
עסקים בינוניים 210 265 221 410 1,106
סה"כ 672 925 1,217 1,317 4,131

מאמרים:


מדוח שפרסמה חטיבת המימון והאשראי במשרד האוצר עולה כי ממרץ 2016 (מאז החלה הקרן לעבוד במתכונתה הנוכחית) ועד דצמבר 2018 העמידה הקרן 4,131 מ' ₪ ל-9,519 עסקים קטנים ובינוניים.
 

מה שלא מספרים לכם הוא שיש מצב שקיבלתם אישור להלוואה מהקרן בערבות מדינה אך הבנק אליו הופנתה הבקשה, סרב.

וזה למרות שרק כ-60% מהבקשות המוגשות מאושרות על-ידי הקרן בערבות מדינה.

כלומר, בוצע כבר סינון ראשוני איכותי והעסק נבדק באופן מקצועי ובלתי תלוי, הן על-ידי הכלכלן של הקרן שמגיע לפגישה בבית העסק והן על-ידי הרפרנט מעליו שבודק את התיק.

אמנם, במקרה כזה ישנה אפשרות להעביר את הבקשה לבנק נוסף אך במרבית המקרים גם הבנק הנוסף לא יסכים להעניק את ההלוואה.

בדיון שהתקיים בוועדת הכספים של הכנסת לאישור ערבות מדינה לצרכי הלוואת לעסקים קטנים ובינוניים. התעוררה בדיוק התהייה הזאת "איך ייתכן שישנם עסקים שמקבלים אישור מהקרן אך לא מהבנק ונוצר מצב שלא נוצלה כל יתרת הערבות שהועמדה מלכתחילה למרות מצוקת האשראי הקיימת של בעלי עסקים קטנים ובינוניים" הקרן לא מפרסמת נתונים לגבי אותם מקרים שבהם הבנק סירב להעניק אשראי למרות אישור הגוף המתאם.

מדובר במחדל של ממש, כיוון שאם הקרן אישרה עסק מסוים לבנק לא אמורה להיות סיבה אמיתית לסירוב שהרי שהוא מכוסה מבחינתו. ואגב, זה בדיוק אותם עסקים שלולא הקרן לא היו מקבלים את האשראי ואליהם התכוון המשורר כשהקים את הקרן.

לדעתי נוצר מצב שהבנקים "מנצלים" את הקרן בכדי לקבל הפניות של לקוחות טובים אך לא מוכנים לתת את חלקם כראוי. צריך להבין, בסופו של תהליך אותו מנהל סניף שמאשר את בקשת ההלוואה שהגיעה מהקרן נמדד על המקרים בהם הלקוח לא עמד בהחזר ההלוואה ולא משנה לו אם יש ערבות מדינה או לא, ולכן הם בוחנים את העסק בלי תלות וקשר להמלצה של הקרן, המצב הזה צריך להשתנות ולתת אישור אוטומטי לכל לקוח שהקרן המליצה לתת לו אשראי. ובמידה ויש כשל אשראי בלקוח של הקרן אותו מנהל סניף לא צריך להיות "מוענש" על זה. בסופו של יום הבנק מכוסה כל מקרה.

לכן אני ממליץ, עד שהמצב השתנה, להיפגש עם הבנק ממנו אתם רוצים לקבל את המימון כבר בתחילת התהליך ולוודא שהוא עומד מאחוריכם ויאשר לכם הלוואה במידה ותקבלו את אישור הקרן בערבות המדינה.