ניתוח נקודת איזון – (Break Even Point (BEP | כסף נזיל

ניתוח נקודת איזון – 
(Break Even Point (BEP >

  קבעו עוד היום פגישת ייעוץ לא מחייבת!
  חייגו אלינו או מלאו פרטיכם וניצור קשר בהקדם:
מה זה?
ניתוח נקודת איזון הינו מכשיר ניהולי בעזרתו ניתן לבדוק את מצב העסק בכל עת, וכן לבדוק הרחבה או השקעה במונחי הכנסה נדרשת לאיזון ורווחיות העסק.

למה זה חשוב?
נקודת איזון זהו המצב בו מחזור העסק אינו מפסיד תפעולית, דהיינו, סך ההוצאות = סך ההכנסות. זהו מצב בו העסק  מאוזן ובעצם אין רווח ואין הפסד. חשוב מאוד לכל בעל עסק להכיר ולדעת מהי נקודת האיזון שלו בעסק כך שיוכל לדעת על בסיס יומיומי האם קצב המכירות שלו מספיק או שמא לאו, נביא דוגמא לחישוב פשוט על-מנת לסבר את האוזן ולאחר מכן נראה איך אפשר לחשב נקודת איזון בכל עסק בעזרת ההכרה וניתוח הדוחות הכספיים.

איך מחשבים את זה?
המקרה הפשוט זהו מצב בו העסק מוכר מוצר אחד בלבד ורוצה לדעת כמה מוצרים עליו למכור (מה המחזור שעליו להגיע) בחודש על-מנת להגיע לנקודת האיזון, מה שאומר שמכירות פחות מכמות זו יביאו את העסק להפסד ומכירות מעבר לנקודה זאת יביאו את העסק לרווח, לצורך הדוגמא נאמר שאנו מוכרים כדורים, כל כדור נקנה ב- 10 ₪ (עלות המכר) ונמכר בעלות של 15 ₪, התרומה ליחידת כדורגל הינה 5 ₪ (15-10), על-מנת לבצע את החישוב עלינו לסכום את כל ההוצאות הקבועות שלנו לדוג': שכירות, ארנונה, אגרות וכו'. בהנחה שההוצאות הקבועות שלנו יצאו במקרה הנ"ל 5000 ₪ אזי אנו מחלקים את ההוצאות הקבועות בתרומה ליחידה: 1000 =  5000/5 , אם כן יוצא שאני צריך למכור 1000 יח' שכל יח' אני מוכר ב-15 ₪ שזה בעצם מחזור של 15000 ₪ (15*1000), יוצא מכאן שאם אני אמכור פחות מ-5000 יח'/מחזור של פחות מ-15000 ₪ אני אהיה בהפסד, אם אמכור יותר אהיה ברווח. במקרה שיש תמהיל רב של מוצרים בעסק תוכל להיעזר בדוח רווח והפסד שלך על-מנת לחשב את נקודת האיזון, נחלק את ההוצאות הקבועות באחוז רווח גולמי (אחוז רווח גולמי: רווח גולמי לחלק במכירות), בדרך זו נוכל לקבל את נק' האיזון של העסק, חשוב לציין שכיון שמדובר על מכלול של מוצרים ולכל מוצר לרוב יש אחוז רווח גולמי משלו, החישוב בעצם לוקח ממוצע של האחוז רווח גולמי של כלל המוצרים ולכן מדובר על אומדן, מדויק יחסי אך עדיין לא מוחלט וזאת כיוון שתמהיל המוצרים הנמכרים יכול להיות שונה.

נקודה נוספת
בבואכם לבדוק את סך ההוצאות הקבועות של העסק עליכם להביא בחשבון גם הוצאות מימון בגין הלוואות  וכן חשוב לשקלל בהוצאות הקבועות גם את המשכורת שלכם, בנוסף ישנם הוצאות בעסק שיש בהם מרכיב משתנה ומרכיב קבוע, צריך לבצע את ההפרדה.
 

מאמרים: